GTSO AKADEMİK DANIŞMANIMIZ PROF. DR. HASAN AYAYDIN' DAN KOBİLER İÇİN ÖNEMLİ ESER

13 TEMMUZ 2021


Gümüşhane Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odamız Akademik Danışmanı Prof. Dr. Hasan Ayaydın, GTSO Başkanımız İsmail Akçayı ziyaret ederek, yeni yayınlamış olduğu Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerde (Kobi) Muhasebe ve Finans Üzerine Güncel Araştırmalar isimli kitabını hediye etti.

Türkiye'de hizmet ve sanayi sektöründe 3 milyon 221 bin girişimin Kobi sınıfına girdiğini ve KOBİ'lerin 2019 yılındaki girişim sayısının %99,82ini oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Ayaydın, Kobilerimiz istihdamın %72,42ünü, personel maliyetinin %51,82ini cironun %50,42ünü,üretim değerinin %44,12ni ve faktör maliyetiyle katma değerin %442ünü oluşturmaktadır. Tüm bu veriler KOBİ2lerin Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturduğunu, ekonominin can damarı olduğunu, millî gelirin ve büyümenin motoru, istihdamın itici gücü, ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel taşı olduğu göstermektedir.

Bu veriler gösteriyor ki KOBİ2lerin sorunu ülkemizin sorunudur. ''Güçlü KOBİ Güçlü Türkiye'' düşüncesinden KOBİ'lerin sorunlarını irdelemek ve çözüm önerileri geliştirmek, kara vericilere politika önerinde bulunmak amacına uygun olarak bu kitabımızı hazırladık.

On beş farklı üniversiten bilim insanının bölüm yazarlığı yaptığı, on dokuz farklı üniversiteden otuz bilim insanının hakemlik yaptığı, yirmi bölümden oluşan bu kaynak kitabın ayrıca hem lisans ve doktora düzeyindeki öğrencilere kolay ve anlaşılır bilgi sağlamayı amaçlamayan kitabımız ayrıca Kobilerimizin dijitalleşmesi üzerine de önemli bilgiler aktarmadır. Değerli Başkanım Gazi Kitabevi katkılarıyla yayınlanan bu kitabımı Gümüşhane iş dünyasının temsilcisi olan sizlere takdim etmekten büyük mutluluk duyuyorum. ?şeklinde konuştu.

Bu değerli tespitleri ve bu tespitler üzerine yapmış olduğu değerli çalışmaları için Prof. Dr. Hasan Ayaydın2a teşekkür eden GTSO Başkanımız İsmail Akçay, ; ''Sizlerin de ifade ettiği gibi KOBİ'lerimiz ekonomimizin can damarı. Ekonomik kalkınmamızın temel taşı ve itici gücü. Bu doğrultuda baktığımızda da KOBİ'lerimiz sorunları ve bu sorunlara yönelik yapılan bu tür akademik çalışmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konu hakkında yaptığınız önemli çalışmalar için sizleri tebrik ediyorum. Kitabımızın da bu hususta çok önemli bir kaynak eser niteliği taşıyacağına inanıyor, sizleri bu anlamlı ziyaretiniz ve değerli hediyeniz için teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum. ''ifadelerini kullandı.


 

Sosyal Medyada Paylaş