MERSİS (MERKEZI SICIL KAYIT SISTEMI)

Adana Ticaret Sicili Müdürlüğü’nde 18/03/2013 tarihinden itibaren Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yürütülen MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) projesi kapsamında, İşletme, şirket, kooperatif /firma kuruluş işlemleri MERSİS programı üzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır.

MERSİS üzerinden işlem yapmak için http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresinden giriş yapılacaktır. Kullanıcıların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmış uygulama videosu

(http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Yard%C4%B1mMasas%C4%B1/UygulamaVideolar%C4%B1.aspx) ve evrakları (http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Yard%C4%B1mMasas%C4%B1/Yard%C4%B1mDok%C3%BCmanlar%C4%B1.aspx) için ilgili adresleri tıklayınız.

MERSİS işlemlerinin en hızlı şekilde yürütülebilmesi için kullandığınız tarayıcınızın Mozilla Firefox veya Google Chrome olması uygun olacaktır.

MERSİS üzerinden kuruluş işlemlerinin sisteme girilebilmesi için (http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/KullanıcıKayıt.aspx ) adresi üzerinden kullanıcı adı ve şifresinin oluşturulması yeterlidir.

MERSİS sisteminde daha önce kurulu olup da değişiklik işlemi girecek firmaların elektronik imza sahibi olmaları zorunludur.

MERSİS sisteminde kuruluş işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmak için MERSİS tanıtım dokümanını tıklayınız..

Elektronik imza (e-imza) hizmeti veren firma isimleri için tıklayınız..

MERSİS Hakkında her türlü bilgi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ÇAĞRI MERKEZİ (444 84 82) arayabilirsiniz. İşlemler MERSİS üzerinden yapılmış olsa da, tescil için müdürlüğümüze başvurulduğunda tescil için gerekli evrakların hazır bulundurulması gerekmektedir.